Everyday Energy Consumption

Bring the reality of energy consumption to your students by having them measure and calculate the cost of using energy to power things they use everyday. How much does it cost to charge your phone? Run a fan? Why is energy conservation important? Use the Kill-A-Watt Power Meter to measure and record appliance power consumption. It can also calculate the power cost based on local power companies price per kilowatt.

Tagged with:

GRADES:  6, 7, 8
TOPICS:  Math, Physics, Science
SCIENCE STANDARDS: 
TAGS: energy, renewable energy, sustainability

Contributors



YEAR PRODUCED: 2015

Download Resources

Related Toolkit Items

Preview